Гарячі новини

Праворадикали "не відчуваючи під собою землі", борються не проти РФ, а проти частини громадян України

Однією з останніх ініціатив мовного омбудсмена Тараса Кременя стала вимога "вилучити російську мову з українських паспортів"."Ми просимо внести зміни до положення про паспорт громадянина України, яким передбачається, що паспорт складається державною мовою, згідно з частиною першою статті 8 мовного закону", - заявив він.
 
На перший погляд - нічого екстроординарного.
 
Йде пояснення: зараз паспорти мають два варіанти бланку - біометричний, і старого зразка.У паспорті старого зразка інформацію про громадянина, його прописку та місце видачі документа записано як українською, так і російською мовами."Тому ми наполягаємо на уніфікації та приведенні у відповідність до мовного закону цієї парадигми", - заявив він.
 
Дійсно, це уявляється дрібницею, але  всі сукупні ініціативи   українських радикалів, праворадикально- патриотичних сил, які в ажіотажі "не відчувають під собою землі", по суті , є  боротьбою не проти РФ, а проти частини  громадян України.
 
Про це неодноразово  заявляли і військові з фронту,  які  є уродженцями Донбасу та півдня України, і науковці.  
 
"З усіма студентами спілкуюся українською мовою, але у зв'язку з тим, що я 35 років викладала філософію російською – це поза моєю свідомістю. Я навіть не фіксую, що перейшла на російську мову. Зараз є дуже багато можливостей опановувати філософію мовою, якою вам зручно. Якщо вам це дуже ріже слух, дозволяю не бути присутнім", - заявила не так давно звільнена викладачка Державного  податкового університету в Ірпені Любов Воробйова.
 
У Волинському національному університеті також розгорівся скандал через те, що одна із викладачок вела пари російською мовою.
 
"Луїза Оляндер — людина-легенда, перша жінка — доктор наук на Волині. Через її набутий білінгвізм вона справді допускає росіянізми в мовленні, але все ж максимально намагається говорити українською. Викладач має чітку проукраїнську позицію", — пояснювала деканка факультету Лілія Лавринович.  Закінчився скандал тим, що  виявилося, що  цього року у викладачки "завершується контракт і продовжувати його не будуть". 
 
Далі учасниця Нацвідбору на Євробачення Кіра Мазур "обурила мережу своїм дописом про російську мову в Україні"  . Вона опублікувала пост у Facebook російською мовою. Через це її розкритикували підписники, порівнявши з Ані Лорак, дуетом ANNA MARIA та іншими виконавицями з "не проукраїнськими поглядами".
 
Приклади можна додавати далі.
 
Особливо наполегливо свою думку науковці оприлюднювали після приняття в першому читанні  законопроєкту № 7633. Цей документ — пакет правок до двох уже існуючих законів (1 і 2), а його мета була заборонити використовувати всі російськомовні та російські джерела в наукових роботах в Україні. У тому числі — написані українцями, наприклад, у XIX столітті.
 
 

Найбільш резонансною була заява Володимира Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, професора кафедри соціології Університету «Києво-Могилянська Академія»:

"Верховна Рада прийняла в першому читанні закон про заборону використання книжок російською мовою в науковій діяльності і освіті і заборону робити посилання на них. 8 з моїх книжок, що видані до 1991 року ("Структура межличностных отношений: Методика и математические методы исследования", "Количественные методы в социологии", "Зачем социологу математика" та інші), а також біля 100 статей підпадають під цю заборону.
 
Як я маю писати наукові статті та книги і викладати в Могилянці, не посилаючись на свої роботи?
 
І що буде далі - конфіскація з бібліотек і спалювання на площі?
 
Закон підкреслює, що це стосується і перекладів російською іноземних авторів, а багато математичної літератури, на яку я посилаюсь у роботах і в курсах, які читаю, були перекладені російською.
 
НАН України надала два експертних висновки на цей закон, обидва негативні, але це не завадило його затвердженню.
 
На переклади потрібні шалені гроші і не один рік. Я обмінювався думками з цього приводу з деякими моїми колегами і якщо прибрати непарламентські вислови, то вони вважають, що цей закон в такому вигляді свідчить про бажання депутатів виявити свій патріотизм, але дуже шкідливий для української науки і освіти. Я згадав такий вислів "жодна людина не може бути спокійною за свою роботу і навіть за своє життя поки що працює парламент".
 
Як  і сьогодні продовжують стверджуюти науковці, в умовах війни ці  ціініціативи  ускладнюють атмосферу в країні, поглиблюють соціальну напругу, роблять додатковий розкіл в країні,  посилюють емігранські настрої та зміцнюють емігранські потоки, тобт о  підштовхують людей  до  еміграції, і в першу чергу,  інтелігенцію, яка демонструє свою позицію, незалежність  від політичної кон"юнктури та незгодність "прогинатися" під тиском обставин.
 
Хочемо нагадати, що сьогодні, на дев"ятий рік війни в Україні, всі цивілізовані західні країни , країни ЄС, США, Канади і т.д.   продовжують вивчати російських класиків,  випускати журнали,  проводити міжнародні конференції, присвячені  цим класикам. Так, є навіть принаймні два міжнародних журнала, присвячених Достоєвському, чотири - Толстому   і т д.  
 
Наприклад, на червень  цього року у Швейцарії запланований міжнародний науковий семінар з творчости  видатного  письменника Володимира Набокова, творчість дуже хвилює як і раніше  світових філологів, і яку посиленно і з великим ентузіазмом дослуджують у США та Канаді, а  у Карлтонському університеті (Оттава) студенти записуються на спецкурси з вивчення  романів Толстого та Достоєвського. 
 
Ми мали нагоду  дивуватися, коли  емігранти виявляли свою обізнаність творчистю Достоєвського і називали  роман "Брати Карамазови" як один з  "найулюбленіших". Серед них були навіть  емігранти  з Туреччини.
 
І ось в цей час праворадикальні патріоти  ведуть в країні свої  "ігри" - "кошмарять" людей, звільнюють  викладачів,  пишуть доноси, створють  дискримінуючу атмосферу у  вишах.
 
Один з останніх резонансних подій:  власниця нічного клубу "Сохо" в Днепрі , навколо якого розгортається скандал із візитом військкомів, Злата Головій розповіла свою версію, як розвивалися події 25 квітня.
 
(Правда, тут йде мова по вручення повісток в іх клубі.  Але природа цих акцій  подібна і вона породжує кримінальну поведінку,, яка виправдовується "військовим станом").
 
Головій стверджує, що до неї в ресторан "налетіли люди без документів та запізнювальних знаків".
 
"Вони просто кошмарили моїх гостей, і це тривало протягом трьох годин", - заявила вона.
 
Наступного дня, за її словами, ситуацію став розганяти "якийсь Женя Карась"  (відомий праворадикал?), публікуючи погрози на її адресу.Після цього почалися акції протесту під рестораном, які, за її словами, були незаконними, адже "мітинги під час війни заборонені".
 
Вона також опублікувала відео, де активісти називають під час стриму домашню адресу її та її 15-річного сина.
 
Тепер від неї вимагають публічних вибачень, але вона давати їх відмовляється.
 
"Перед ким, перед групою мордоворотів?", - Коментує вона цю вимогу.
 
Також вона закликала голову поліції Дніпра Володимира Богоноса порозумітися, "кому ви дозволяєте в усній формі проводити обшуки на моєму підприємстві, моєму ресторані, моєму СПА, кабінеті, готелі, де проживають люди".
 
Вона заявила, що бачить у низці правопорушень за низкою статей і вважає це "привласненням державної влади" і спробою активістів її "кришувати". Вона заявила, що заяви вже складено, а "адвокати працюють".
 
Головій закликала Офіс президента звернути увагу на ситуацію. А українці вже різко негативно відреагували на коментар активіста Карася. Серед коментарів: "Такі, як пан Карась – ганьба для ЗСУ", "Пан Карась тільки з жінками воює", "А в якому окопі він зараз" тощо. Євгена Карася навіть порівняли з Кадировим через ультиматум власниці клубу.
 
Залишається додати, що дуже красномовною вигядає сьогодні одна з останніх інформацій , як екс-лідер одеського «Правого сектору» Сергій Стерненко відповів на запитання, " чому він не воює на фронті".
 
За його словами, мовляв, він «ефективніший» на своєму нинішньому місці. Тобто у ролі "волонтера".
 
 
Наталія Кононова, East\West .ostrovok