Гарячі новини

Україною сьогодні "управляє труна Бандери" - польський філософ

У популярній польській газеті Обивательська з'явилася колонка відомого польського філософа Кшиштова Бжещина з промовистою назвою "Труна Бандери" .

У ній він використовує метафору польського інтелектуала Єжи Гедройця, який писав, що "Польщею керують дві труни - Пілсудського та Дмовського".

Він мав на увазі, що ці люди склали стиль політичного мислення, властивий полякам у певний період. 

Кшиштоф Бжещин вважає, що сучасна українська еліта чи та її частина, яка перебуває при владі, керується політичним мисленням, яке "заховано у труні Бандери". Приводом для цього став виступ на німецькому телебаченні посла у Німеччині Андрія Мельника, після чого він має стати заступником міністра закордонних справ.

Це політичне мислення досить архаїчне та небезпечне як для України, так і для її союзників. Головними його характеристиками він вважає: максималізм, радикалізм та прогерманізм.

( Максималізм  ґрунтується на концепції інтегрального націоналізму Дмитра Донцова.  На думку експертів з цієї теми (пор. Віктор Поліщук, Ідеологія українського націоналізму, Краків 2020 р.), специфічною рисою українського націоналізму є посилання на тези соціального дарвінізму.  У соціальному світі є нації, між якими йде нещадна боротьба за існування,  в результаті більш слабкі нації фізично підкоряються сильнішим,  у цьому суперництві немає правил чи універсальної етики (наприклад, християнської), і дозволено все, що слугує перемозі нації.

Радикалізм. У міжвоєнний період погляди Донцова у доступній формі були поширені у «Декалозі українських націоналістів», написаному 1929 року Степаном Ленкавським. У формі Декалога, пом'якшеному у 1930-х роках, він містив такі заповіді: «1. Знайдеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за неї. 2. Не дозволиш нікому плями слави, ні честі Твоєї Нації. 3. Пам'ятай про великі дні наших Визвольних змагань. 4. Будь гордий тим, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимира Тризуба. 5. Помстити смерть Великих Лицарів. 6. Про справу не говори з тим, з ким можна, а з тим, з ким слід. 7. Не заважаєш виконати найнебезпечніший чин, якщо цього вимагатиме добро діла.8. Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації. 9. Ні прохання, ні грози, ні тортури, ні смерть не поневолять Тебе виявити таємниці. 10.

Інтегральний націоналізм, який розуміється таким чином, виключав або, безумовно, ускладнював будь-які компроміси, а незначні відмінності в політичних поглядах могли призвести до того, що колишні союзники перетворювалися на ворогів. У міжвоєнний період серед жертв терору ОУН було більше українців (35 осіб), аніж поляків (25 осіб). Головним ворогом українських націоналістів були українці, які йшли на компроміс із польською державою (наприклад, Іван Бабій) та поляки (наприклад, Тадеуш Головко), які підтримували компроміс із українським суспільством. Після розколу ОУН на бандерівців та мельниківців перші боролися з іншими за допомогою створеної Служби безпеки.1943 року бандерівці силою підкорили Тараса Боровця (Тараса Бульбу) і вбили його дружину, чешку за походженням, яка потрапила в полон.

Прогерманізм  . У міжвоєнний період ОУН виходила з того, що український народ був окупований чотирма країнами: Польщею, Радянським Союзом, Чехословаччиною та Румунією, а його дослідником була німецька держава: спочатку Веймарська республіка, потім Третій Рейх).

У зв'язку з цим польський інтелектуал висловлює сумнів у тому, що Україна може бути надійним союзником Польщі.

До речі, слова українських провідників уже не вперше завдають шкоди нашій країні на міжнародній арені.