Гарячі новини

"Попіл предків б"є в серця". Повна "картинка" Оттави стає все більш немислимою без Indigenous people ( ФОТО)

Федеральний уряд Канади погодився сплатити черговий транш 2,8 мільярда доларів Indiginous people (корінному народу), як компенсацію за втрату його мови та культури, оголосив міністр у справах корінних народів Марк Міллер. 

Міллер сказав, що 2,8 мільярда доларів  на «відродження освіти, культури та мови корінних народів, щоб допомогти їм у зціленні та возз’єднанні зі своєю спадщиною» будуть передані в незалежний від уряду Канади некомерційний траст, який діятиме протягом 20 років. Ним управлятиме рада з 9 представників корінного населення.

«Хоча виплати, подібні до тих, про які було оголошено, сьогодні не «зітруть і не відшкодують минуле», але допоможуть усунути колективну шкоду, заподіяну канадським минулим», – сказав Марк Міллер.

Нагадаємо, що у 2012 році представники громади Tk’emlúps te Secwépemc і shíshálh Nation у Британській Колумбії подали позов з вимогою відшкодувати збитки, завдані їхнім мовам та культурі.

Пізніше до нього приєдналися ще 233 громади корінного населення Канади.

У 2015 році канадська Комісія зі встановлення істини та примирення опублікувала звіт, в якому назвала систему шкіл-інтернатів прикладом «культурного геноциду»: у період з 1881 по 1996 рік близько 150 тисяч дітей корінних жителів розлучили зі своїми сім’ями й перемістили в школи-інтернати, через що значна кількість цих дітей загнула через хвороби, погане харчування та  дискримінаційне ставлення. Були знайдені скандльні масові поховання цих дітей.( "Важкі сторінки примирення та згоди". Як у двомовній Канаді пройшов "День помаранчевої футболки" як символ примирення з корінним населенням).

Сьогодні в англомовній Канаді використовують вирази Native Canadians (корінні канадці), Native Peoples (корінне населення), First Nations (перші народи) або Aboriginal Peoples (корінне населення), причому вираз First Nations (перші народи) не застосовується до Métis (метиси) та Inuits (ескімоси).

 

 

Війна 1812р., в якій канадці перемогли американців в тому числі завдяки індіанцям

Індіанський тотем

Вічний вогонь, як символ об"єднання всіх канадських провінцій

Згідно з переписом населення 2016 року, загальна чисельність представників корінних народів Канади становила 1 673 785 осіб – близько 4,9 % від загальної кількості мешканців країни. У тому числі налічувалося 977 230 індіанців. Це -  майже з 38 млн. населення  10 провінцій.

За кілька місяців перебування у Оттаві (столиця Канади) тут не може не виникнути переконливе відчуття, що уряд та суспільство наполегливо виправляють помилки минулого  - тут тепер абсолютно природно існує та народжується чимала кількість нових ініціатив та програм,  чисельні пільги для Indigеnous, центри та правозахисні організацій,  наукови та культурні проектита центри.

Кожен рік 30 вересня тепер  святкуватимуть в Канаді Національний день істини та примирення – федеральний пам'ятний день на честь корінних нардів, започаткований у 2021 році.

Він присвячений пам'яті тих, хто постраждав від системи індіанських шкіл-інтернатів. А  під час особливих свят у структурах влади чиновники тепер навіть  мають традицію вставати з місця і так, стоячи, промовляти - "Дякуємо корінним народам за надане право жити на цій землі!".

Центральний концертний зал в Оттаві на кілька днів став територією виставки   народної творчості індіанців

У Оттаві культивуються   виставки індіанської народної творчості, з"явилось чимало магазинчиків, в яких можна придбати  вироби, є і театри народної творчості.

 

Експонати Національної Галереї мистецтв

Звичайно, проблем залишається чимало, миттєво іх, можливо, не вирішити. Однак суспільство активно демонструє намагання щодо виправлення помилок тривалої колоніальної політики.

Наталія Кононова, East\West.ostrovok