Гарячі новини

Скасовано церемонію нагородження палестинської письменниці Аданії Шиблі ?

Напад ХАМАС на Ізраїль змінив програму Франкфуртського книжкового ярмарку, який відкривається 18 жовтня. Було скасовано церемонія нагородження палестинської письменниці Аданії Шиблі.

Письменниця Адання Шиблі зараз працює в Літературному будинку Цюріха.

У п'ятницю на книжковому ярмарку у Франкфурті-на-Майні їй мали вручити премію "LiBeraturpreis" асоціації "Litprom" - нагороду для авторів країн Глобального Півдня, чиї книги були нещодавно видані німецькою мовою.

Думки критиків щодо оцінки роману Шиблі " Незначна деталь " ( " Eine Nebensache " ) розійшлися: частина критиків високо оцінили твір, інші його різко розкритикували. Повідомлялося, що у книзі використано антисемітські наративи.

"Чи може у наші дні роман, що зображає Ізраїль як машину для вбивств, здобути нагороду?" - Запитує газета Tagesanzeiger з Цюріха.

Це питання визначило зміст дискусій напередодні книжкового ярмарку: як слід ставитися до літератури, яка "нібито привносить у культурну сферу антиізраїльські та антисемітські настрої"?

Під враженням від сцен тріумфування прихильників ХАМАС на вулицях Берліна минулими вихідними щоденна газета taz розкритикувала той факт, що премії присуджуватимуться творам, які "зображують державу Ізраїль машиною вбивств".

Рішення журі було ухвалено задовго до нападу ХАМАС на Ізраїль

В обґрунтуванні присудження премії асоціацією "Litprom" говорилося про те, що роман Шиблі є "суворо скомпонованим твором мистецтва, що розповідає про вплив кордонів і про те, що жорстокі конфлікти роблять з людьми".

Журі винесло своє рішення за багато місяців до того, як ісламістська терористична організація ХАМАС напала на Ізраїль, влаштувавши різанину серед цивільного населення.

  Палестинська письменниця Адання Шиблі, 1974 року народження, живе та працює в Німеччині та Єрусалимі. У 2021 році вона обійняла посаду запрошеного професора світової літератури імені Фрідріха Дюрренматта у Бернському університеті.

Її роман "Незначна деталь" складається із двох частин. Спочатку він розповідає про реальну подію під час Палестинської війни (1947-1949 рр.). Ізраїльські солдати, дислоковані в пустелі Негєв, нудьгують, а у командира виникають галюцинації. Під час патрулювання він зустрічає групу бедуїнів і наказує розстріляти всіх, пощадивши лише дівчину та собаку. Їх привозять до військового табору. Палестинську дівчину гвалтують та вбивають. Критики говорять про антисемітський наратив

Дія другої частини книги відбувається через десятиліття. Журналіст із Рамали хоче розібратися у злочині. Розповідь книги йде від першої особи. І це стає головною проблемою тексту, де всі ізраїльтяни – ґвалтівники та вбивці, у той час як палестинці є жертвами агресії окупантів, пише йдання taz.

Насильство проти ізраїльського цивільного населення, ймовірно, не згадується, оскільки воно сприймається як законний засіб визвольної боротьби проти окупантів. У цьому, на думку газети taz, і полягає "ідейна та антигуманна основа" оповіді. Саме тому фатальний фінал роману видається "памфлетним звинуваченням", у якому знову поєднуються воєдино всі стереотипи тексту.

Тим часом в асоціації "Litprom" відреагували на останні події: "Через війну в Ізраїлі" було ухвалено рішення, "узгоджене з автором", про відміну запланованої церемонії нагородження письменниці на Франкфуртському книжковому ярмарку, повідомляє асоціація на своєму сайті.

Проте асоціація з просування літератури Африки, Азії та Латинської Америки хоче зберегти нагороду для Аданії Шиблі за роман "Незначна деталь" - всупереч критиці на її адресу.

 Асоціація авторів PEN Berlin озвучила свою позицію.

"Жодна книга не стає іншою, кращою, гіршою чи небезпечнішою, тому що змінюється новинна ситуація, - заявила прес-секретар ПЕН-клубу Єва Менассе (Eva Menasse). - Або книга гідна нагороди, чи ні. На мій погляд, рішення журі по Шиблі, прийняте кілька тижнів тому, було дуже хорошим. Книжковий ярмарок хоче зробити голоси ізраїльтян особливо помітними Тим часом директор книжкового ярмарку Юрген Боос (Jürgen Boos) прокоментував події на Близькому Сході: "Ми рішуче засуджуємо варварський терор ХАМАС проти Ізраїлю", - сказав Боос.

На його думку, терор проти Ізраїлю суперечить усім цінностям Франкфуртського книжкового ярмарку.

Форум виступає "з повною солідарністю на боці Ізраїлю". Таким чином, мета полягає в тому, щоб "зробити єврейські та ізраїльські голоси особливо помітними на цьому книжковому ярмарку".

DW