Гарячі новини

Куп'янськ . "Вирішено евакуювати людей"

На Куп'янському напрямі на Харківщині загострилася ситуація. Як повідомив представник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Черевий, російські війська намагаються атакувати населені пункти на цій території всіма видами зброї. Через інтенсифікацію обстрілів російською армією українських територій у Куп'янському районі Харківської області було оголошено обов'язкову евакуацію населення. Про те, хто, як і куди може виїхати з району, DW поговорила з виконувачем обов'язків начальника Куп'янської районної військової адміністрації Андрієм Канашевичем.

DW: На ваше розпорядження від 9 серпня в Куп'янському районі оголошено обов'язкову евакуацію. Кого та звідки мають евакуювати? Чи люди самі мають виїхати?

Андрій Канашевич: Загалом у районі 269 населених пунктів. Евакуацію оголошено з території 53 населених пунктів, наближених до зони бойових дій. Це Дворичанська селищна, Петропавлівська сільська громада, чотири населені пункти з Кондрашівської громади, вісім чи дев'ять населених пунктів Курилівської сільської та три населені пункти Куп'янської міської територіальних громад. Тобто це лівий берег річки Оскол.

- Обстріли району були і раніше, чому саме зараз було ухвалено рішення про евакуацію населення?

- Таких масованих обстрілів раніше не було. Останні обстріли по Кругляківці, Подолах, по місту Куп'янськ, туди полетіли керовані авіабомби. Інтенсивність обстрілів зросла вздовж усієї лінії по глибині, по всіх населених пунктах полетіло. Тому ми ухвалили рішення про евакуацію. Це профілактичне рішення. Щойно у нас деокупували територію 10 вересня минулого року, зокрема Куп'янськ, люди постійно евакуюються звідти, відтоді евакуація не закінчувалася. Просто зараз обстріли почастішали, їхня хаотичність зросла. Росіяни кошмарять місцеве населення. До Ковшарівки прилітало прямо до житлових будинків.

- На вашу думку, це цілеспрямований обстріл населених пунктів?

- Там боїв нема. Лінія фронту проходить від деяких населених пунктів (на відстані. – Ред.) 15-18 кілометрів. Керовані авіабомби, які вони (російські війська. - Ред.) пускають населеними пунктами з літаків з відстані 70-80 кілометрів десь із кордону Луганщини та Росії, - це неточна зброя, і вона летить куди завгодно. У Ковшарівці прилетіло до дев'ятиповерхівки, потім близько п'ятиповерхівки, і чотири під'їзди просто знесло. Потім три дні поспіль прилітало десять керованих авіабомб у приватний центр у Кругляківці. Два дні тому авіабомба прилетіла до Куп'янська до будівлі адміністрації. Внаслідок цих обстрілів є загиблі та поранені. Тому ми пропонуємо людям прийняти рішення та виїхати.

З початку року змінилася лінія фронту? Вона просунулась у ці населені пункти?

- Лінія фронту не змінилася з моменту деокупації і населені пункти як були, так і залишилися деокуповані. Але через потужні обстріли ми рекомендуємо людям обов'язково евакуюватися.

Що означає обов'язкова евакуація? Як вона має проводитися? Чим вона відрізняється від примусової?

- Ми даємо людям сигнал, що є механізм евакуації та піклування про них: розміщення, надання гуманітарної допомоги, допомога в оформленні статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), фінансова допомога від держави та міжнародних фондів, медична допомога, яку, на жаль, через розбомблену лікарню в Куп'янську та відсутність лікарів люди не можуть удома отримати. Це обов'язкова евакуація, але ми не можемо приїхати та посадити в машину насильно. Всі люди дорослі, вони повинні ухвалити рішення на основі інформації. Ми даємо інформацію, люди самі ухвалюють рішення. Примусову евакуацію ми проводили з квітня до середини травня у Дворичанській та Петропавлівській громадах. Це було рішення на рівні Ради оборони Харківської області та стосувалося виключно дітей. Ми дітей вивезли із цих громад. Примусову евакуацію прийнято на законодавчому рівні. Якщо таку евакуацію оголошено, батьки не можуть відмовитися і дітей обов'язково мають вивезти, а один із батьків повинен супроводжувати дитину в безпечну зону.

- Скільки людей із громад треба евакуювати і чи є охочі зараз виїхати?

– У населених пунктах, яких стосується розпорядження, приблизно 12 тисяч осіб. Скільки з них ухвалить рішення про виїзд, важко сказати. Ми тільки розпочали цю роботу, йде оповіщення населення. Вчора 33 особи поїхали, сьогодні записалися на евакуацію 15 сімей із дітьми з Кругляківки. Люди починають звертатися. Для нас важливо, щоб кожен із 12 тисяч знав телефон координаційного центру і будь-якої миті міг зателефонувати і отримати допомогу.

- Куди евакуюватимуть людей із району? І де вже підготовлено місця для них?

- По телефонах гарячої лінії можна дізнатися всю інформацію. Як показує практика, більшість людей виїжджає самостійно, власним транспортом, до родичів до інших населених пунктів. Виїжджають і потребують житла менше. Маломобільними людьми займається департамент соцзахисту. Їх розміщують, доглядають, до цього приєднається Червоний Хрест. Людей відвозять до Харкова та Харківської області. В даний час опрацьовуються інші маршрути в інші області. Як тільки було оголошено про евакуацію, багато волонтерських, благодійних фондів вийшли зі своїми пропозиціями щодо розміщення людей на захід України.

- Який алгоритм дій людини, яка бажає евакуюватися?

- Треба зателефонувати до координаційного центру за телефонами +380507890124, +380637896474, сказати ім'я та прізвище, кількість людей, адресу, за якою вони знаходяться, та на яку дату вони готові будуть їхати. Координаційний центр обробляє заявку та повідомляє, яка машина і коли приїде забрати людей. До евакуації залучено і поліцію, і ДСНС, і військових.

Що буде з тими, хто відмовляється евакуюватись?

- Є механізм, якщо ми звертаємося до людей із проханням евакуюватися, а люди відмовляються, вони мають написати відмову від евакуації, вказавши, що розуміють усі ризики, залишаючись на небезпечній території.

Як бути з дітьми? Ще не було рішення про примусову евакуацію дітей із населених пунктів, де зараз реальна небезпека?

- Ми зараз у стадії ухвалення рішення з цього приводу. Ми моніторимо ситуацію, збираємо списки дітей, склад сім'ї, розуміємо найнебезпечніші населені пункти. Це Куп'янськ, Ківшарівка, Куп'янськ-Вузловий, Глушківка, Новоосинівка, Курилів, Подоли. За ними прийматимемо рішення про примусову евакуацію дітей.