Гарячі новини

DW: Франція.Чому колишній лівий округ тепер голосує за вкрай правих

Франція голосує у другому турі виборів у неділю, і очікується, що ультраправе «Національне об'єднання» здобуде перемогу. Навіть ті, хто в колишніх оплотах лівих крил, тепер обирають украй правих, пише DW.

Департамент Шер у центральній Франції був оплотом лівих. Під час Другої світової війни він був одним із центрів французьких бійців Опору, відомих як макісари. Франція тоді була частково окупована нацистської Німеччиною, тоді як решта країни перебувала під владою французького генерала Філіпа Петена, уряд Віші співпрацював з нацистами.

З 1950-х років кілька провінційних міст Шера, таких як В'єрзон, навіть голосували за Комуністичну партію. Але у першому турі голосування на парламентських виборах у Франції минулої неділі кандидати від вкрай правої партії «Національне об'єднання» (RN), партії колишнього кандидата у президенти Марін Ле Пен, посіли перші місця у всіх трьох виборчих округах Шер.

На національному рівні РН набрала найвищу частку голосів – понад 33%.

Лівий альянс "Новий народний фронт" (НФП), що включає вкрай лівий рух "Нескорена Франція", Соціалістичну партію, "Зелених" та Комуністичну партію, посів друге місце, набравши близько 28% голосів. Табір президента Еммануеля Макрона, який оголосив дострокові вибори реакцією на нищівну поразку своєї партії на червневих парламентських виборах до Європарламенту, посів третє місце.

Економіка та імміграція - великі проблеми

Кандидат від РН Бастіан Дуенас випередив комуніста, який посів друге місце більш ніж на 10% в одному з виборчих округів Шер.

"Наша партія найбільше піклується про французів", - сказав 22-річний чоловік в інтерв'ю DW, готуючись провести громадські збори в невеликому селі під назвою Мехун-сюр-Євр недалеко від В'єрзона перед закриттям передвиборчої кампанії минулої п'ятниці.

Студент юридичного факультету з 2020 року є муніципальним радником у сусідньому Меро. Як і 28-річний президент RN Джордан Барделла, Дуенас активний у соціальній мережі TikTok, де публікує відео з фоновою музикою, що запам'ятовується, що показує його повсякденне життя.

Він каже, що його партія відновить регіон у економічному плані. Безробіття тут перевищує середній показник по країні в 7,5% після десятиліть економічного спаду в районі, де промисловість та залізниці були найбільшими роботодавцями.

«Ми маємо економічні заходи, такі як податкові пільги, щоб спонукати компанії відкривати магазини в цьому районі. Це зробить наш регіон знову конкурентоспроможним, і буде створено нові робочі місця", - сказав Дуенас.

Але для його прихильників на зустрічі того дня інші аргументи здавалися важливішими.

"RN представляє наші цінності і зробить нашу країну знову великою", - сказав 21-річний Герман Какуе, який прагне стати пожежником.

Його супроводжував 19-річний Жуль Пелладоні, який планує стати поліцейським.

"Я хочу майбутнього для французької цивілізації", - сказав Пелладоні в інтерв'ю DW.

Незважаючи на те, що його дід іммігрував до Франції з Італії, Пелладоні сказав, що він проти масової імміграції.

"Багато імігрантів відмовляються працювати і не хочуть адаптуватися", - сказав він.

Усталені партії, які розглядаються як елітарні

За 20 кілометрів на північний захід, у селі Сен-Ілер-де-Кур, Женев'єва де Браш годувала кількох зі 110 голів великої рогатої худоби, що пасуться на її полях.

«Розведення худоби було моєю дитячою мрією, але все стало дуже складно через зростання податків і все більшого бюрократичного тягаря», - сказала 64-річна мати трьох дітей, яка також є головою місцевого відділення фермерського союзу «Сільська координація».

Вперше у своєму житті, як і багато інших виборців у цьому районі, де Брах розглядає можливість проголосувати за вкрай правих у другому турі виборів у неділю. «У цьому районі не залишилося лікарів загальної практики. Уряд витрачає багато грошей на будівництво нових мостів в інших місцях, у той час як наші дороги сповнені вибоїн", - сказала вона.

"Я відчуваю, що там є політична еліта, яка вирішує, що для нас добре. Але ми повинні жити з їх рішеннями».

Політолог Вінсент Мартіньї, професор Лазурного берега в південному місті Ніцца, а також Політехнічна школа в Парижі, вважає, що багато людей у ​​Франції поділяють цю точку зору.

"RN звертається до тих, хто майже не виграв від глобалізації, почувається покинутим позаду і бачив, як їхні прибутки падають за останні десятиліття", - сказав він.

Професор історії права П'єр Аллоран з Орлеанського університету в Шері вважає, що президент Макрон посилив це відчуження.

"Він править зверху вниз і зображує себе символом мейнстрімної політики і найкращим оплотом проти вкрай правих", - сказав Аллоран, додавши, що багато виборців вважають, що єдиний протестний голос проти нього - це RN, тоді як у минулому вони також могли вибрати комуністичну партію.

Аллорант не здивований тим, що, за опитуваннями, від п'ятої до третини молодих людей віком від 18 до 24 років проголосували за ультраправих у першому турі.

«Молодь мало що знає про Другу світову війну — багато хто з них навряд чи чув про колишнього лідера RN Жан-Марі Ле Пене», — наголосив він.

Жан-Марі Ле Пен, батько Марін Ле Пен, був кілька разів засуджений за зменшення злочинів проти людяності, наприклад, за те, що газові камери, які використовувалися для вбивства євреїв під час Голокосту, були «деталлю» історії. Лідерство Жана-Марі Ле Пена у Республіканській партії відштовхнуло багатьох виборців у минулому. Його дочка Марін виключила його з RN у 2015 році, щоб уникнути антисемітського іміджу RN.

Чи можна заблокувати РН?

Мер-комуніст Корін Оллів'єр не вірить у те, що можна налаштувати людей один проти одного.

"Я вірю в цінність солідарності", - сказав Олів'єр, колишній залізничник, який вийшов на пенсію, щоб обійняти посаду мера.

«Нестерпно, що один табір завжди розпалює страх перед іншими». DW зустрілася з Олів'єром під час її відвідування дитячого садка, який ремонтується урядом за 1,6 мільйона євро (1,7 мільйона доларів).

"Ми сподіваємося, що коли ми забезпечимо таку якісну інфраструктуру, люди зрозуміють, що ми піклуємося про них, і нададуть нам підтримку", - сказала вона, прогулюючись свіжопофарбованими класами.

Комуністи справді можуть здобути тут перемогу у неділю. У виборчому окрузі навколо В'єрзона кандидат, який посів третє місце, зняв свою кандидатуру з виборів, щоб уникнути поділу голосів у спробі перешкодити перемозі «Національного об'єднання».

Ще близько 210 кандидатів, які посіли третє чи четверте місце, які пройшли у другий тур, також зняли свої кандидатури у спробі перешкодити ультраправим.

"Відмова від участі може перешкодити RN отримати абсолютну більшість у парламенті, хоча опитування, як і раніше, передбачають, що партія отримає найбільшу кількість місць", - сказав політолог Мартіньї.

Але одного чудового дня цієї стратегії може виявитися недостатньо, щоб запобігти приходу до влади у Франції вкрай правих.