Гарячі новини

Зеленський звернувся з історичною промовою до депутатів бундестагу в Берліні, візит якого готувався в атмосфері великої таємності та при дотриманні надзвичайних заходів безпеки

Президент Зеленський звернувся з історичною промовою до депутатів бундестагу в Берліні, візит якого готувався в атмосфері великої таємності та при дотриманні надзвичайних заходів безпеки, пише DW.

Президент України Володимир Зеленський утретє після початку повномасштабного російського вторгнення відвідав Берлін. У вівторок, 11 червня, його прийняв у своїй резиденції президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр (Frank-Walter Steinmeier).Потім Зеленський виступив на відкритті великої міжнародної конференції з відновлення України, а потім звернувся з історичною промовою до депутатів парламенту, в якій подякував громадянам ФРН за підтримку.

Виступ Володимира Зеленського, як і весь його візит до Берліна, готувався в атмосфері великої таємності та при дотриманні надзвичайних заходів безпеки. Уряд ФРН до останньої хвилини не розповсюджував інформацію про приїзд президента України до Берліна. Першим про візит високопоставленого гостя до німецької столиці повідомило міське транспортне підприємство, яке надіслало прес-реліз.

У ньому йшлося про "державний візит у рамках конференції з відновлення України" та перелік станцій метро, ​​що закриваються, і скасованих автобусних маршрутів. У всьому Берліні є три готелі, в яких можуть зупинятися гості, які вимагають найсерйозніших заходів безпеки.

До таких VIP-персон належить і президент України. Перші два готелі - Adlon та Intercontinental можна оточити з метою забезпечення безпеки, не зупиняючи рух громадського транспорту. Третій – Waldorf Astoria – розташований буквально через дорогу від важливого пересадочного вузла – вокзалу Zoo, і другий за величиною автобусної зупинки міста, звідки починається і де закінчуються півтора десятки міських маршрутів. Тому жителям Берліна довелося зіткнутися із деякими незручностями.

Проте місто, яке живе у передчутті чемпіонату Європи з футболу, впоралося з транспортним хаосом.

Промова Володимира Зеленського була його першим особистим виступом у німецькому бундестазі. Проте для президента України це був далеко не перший виступ перед іноземними депутатами. З початку війни він вимовляв промови перед десятками парламентів західних країн - як особисто, так і прямого зв'язку з Києва.

Володимир Зеленський з'явився у залі засідань бундестагу у супроводі президента ФРН Штайнмайєра та канцлера Олафа Шольца (Olaf Scholz). Депутати зустріли та проводили президента України оплесками. Дехто навіть висловив свої симпатії до України наочно: одні одягли на знак солідарності з Україною синьо-жовті шарфи, інші – жовті сукні чи сині костюми.

Голова бундестагу Бербель Бас (Bärbel Bas) прикріпила на жакет Орден Ярослава Мудрого другого ступеня, який їй вручив восени 2022 року у Києві президент Зеленський.

Мова українського голови депутати бундестагу неодноразово переривали оплесками. Депутати від партій, які входять до правлячої коаліції, із захопленням відгукувалися про виступ президента України.

Так, в інтерв'ю DW депутат від партії "Союз-90/"зелені" Робін Вагенер (Robin Wagener), один із ініціаторів запрошення Володимира Зеленського до бундестагу, сказав, що його особливо вразив фінал промови, в якій Зеленський вказав на те, що Європа - це континент світу, і що мета України – мир у Європі. на його думку, "має захищатися так довго, як це буде потрібно. Доки Путін не зрозуміє, що військова перемога неможлива".

Але, за словами депутата, з російського боку "немає жодної готовності до серйозних мирних переговорів".

Голова парламентського комітету з міжнародних справ із СДПН Міхаель Рот (Michael Rоth) сказав, що промова Зеленського ще раз наочно показала, наскільки вдячний президент України Німеччині за підтримку.

"Мене дуже порадувало, що він ще раз чітко сказав, що боротьба українського народу – це боротьба за всіх нас. І що наш обов'язок – продовжувати підтримувати Україну, наскільки це можливо".

Рот також додав, що з виступу президента Зеленського ще раз стало ясно, що українці також хочуть миру, як і німці: "Але цей світ можливий лише в тому випадку, якщо Україна буде вільною та суверенною".

Голова комітету бундестагу з прав людини та гуманітарної допомоги із ВДП Ренате Альт (Renate Alt) оцінила промову Зеленського як "дуже емоційну". За її словами, однозначно відчувається, що для України "на карту поставлено все". Вона наголосила, що Німеччина продовжить підтримку України, і що під час кампанії з виборів до Європарламенту її виборці також наголошували на готовності продовжувати надавати допомогу Україні.

Хто бойкотував Зеленського у бундестазі

Хоча зала засідань під час промови Зеленського була майже повна, в очі все ж таки кидалися порожні місця - депутати з правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини" (АдГ) та партії "Союзу Сари Вагенкнехт" (ССВ) бойкотували виступ президента України, чим викликали шквал обурених коментарів з боку інших фракцій - від партій, що входять до правлячої коаліції, та від опозиційного консервативного блоку ХДС/ХСС.

І АдГ, і ССВ вимагають припинення постачання зброї Україні з Німеччини та розпочали переговори з Росією. Після виборів до Європарламенту обидві ці партії додали собі політичної ваги: ​​АдГ, за попередніми підсумками, посіла друге місце у Німеччині, отримавши у півтора рази більше голосів, ніж на останніх виборах до парламенту (15,9 відсотка замість 10). А нещодавно створена партія Сари Вагенкнехт із першої спроби набрала у Німеччині 6,2 відсотка голосів.