Гарячі новини

Виборний марафон до Європарламенту виходить на фінішну пряму: сьогодні голосує 21 країна ЄС

Виборний марафон до Європарламенту виходить на фінішну пряму: сьогодні голосує 21 країна ЄС.

Неділя – останній день голосування на виборах до Європейського парламенту. 360 мільйонів громадян ЄС обирають 720 депутатів Європарламенту під час найбільшого у світі транснаціонального голосування. Четвертого, заключного дня виборчі дільниці працюють у 21 країні. Італія стане останньою країною, де вони закриються (о 23:00 за центральноєвропейським часом).

Вибори були затьмарені насильством: у п'ятницю ввечері 7 червня у центрі Копенгагені на прем'єр-міністра Данії було скоєно напад. Метте Фредеріксен не постраждала, але зазнала найсильнішого потрясіння. Результати у Нідерландах.

У четвер (6 червня) у Нідерландах проголосувало 47% виборців. За даними екзит-полу, права партія PVV здобула найбільший виграш, збільшивши кількість місць з одного до семи. Але коаліція «зелених» та соціалістів несподівано вирвалася вперед, заручилася вісьмома мандатами, згідно з оцінками, які мають бути підтверджені сьогодні ввечері.

Щонайменше три голландські партії заявили, що їхні сайти зазнали кібератаків, відповідальність за які взяло на себе проросійське хакерське угруповання.

У п'ятницю (7 червня) на мітингу в Португалії Урсулу фон дер Ляйєн атакували пропалестинські активісти – їхні руки були вимазані червоною фарбою – і заглушили її передвиборну промову, пише Euronews

Поки що опитування громадської думки передбачають історичний виграш для праворадикальних партій, тоді як центристські, проєвропейські сили можуть опинитися у скрутному становищі. Такий результат може змінити баланс сил у Європарламенті та дати правим більше впливу, ніж будь-коли, на політику ЄС – від клімату до міграції та торгівлі. На кону також стоїть питання, хто стане на чолі європейських інститутів, включаючи Єврокомісію та Єврораду, оскільки підсумки цих виборів можуть спровокувати боротьбу за найвищі посади в ЄС.

Згідно з прогнозом німецького мовника ARD, на виборах до Європарламенту в Німеччині із суттєвим відривом перемагає опозиційний блок ХДС/ХСС, а партія канцлера Олафа Шольца – тільки третя після ультраправих,  прогнозує ARD

Консервативний Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз лідирує із 29,5%.

Ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" ("АдН") – на другому місці з 16.5%

Соціал-демократична партія (СДПН) Олафа Шольца – третя з 14%.

Для "Зелених", що входять до керівної коаліції, нинішній день приніс гіркі результати. У 2019 році вони були другою найбільшою партією з 20,5%, а зараз у них лише 12%.

У Латвії, за неофіційною інформацією, лідерами виборів до Європарламенту стали керівна партія "Нова Єдність" і опозиційне "Національне об'єднання": кожна з політичних сил може отримати по 2 мандати.

Про це свідчить неофіційна інформація, якою володіє агентство LETA, пише "Європейська правда".

Відомо, що "Нова Єдність" найімовірніше стала переможцем на кількох найбільш відвідуваних виборчих дільницях у Ризі. 

"Утім, на цьому історія лише починається.

Попереду те, що матиме ключове значення для України, та й для самих європейських держав.

Це – призначення очільників Єврокомісії та Європейської ради, а також усіх комісарів. У Брюсселі з’являться новий відповідальний за питання розширення на заміну угорцю Оліверу Варгеї (в Угорщини цей вплив гарантовано заберуть), новий комісар з оборони, новий шеф європейської дипломатії тощо.

За законодавством саме результати євровиборів, що будуть відомі після вихідних, мають стати основою для формування коаліції та керівництва виконавчої влади ЄС. Утім, це створює певні міфи. Європейська політика набагато складніша", пише Європейська правда.