Гарячі новини

" Регіони". Прикарпаття та Донеччина будують "міст" для співпраці та розвитку областей

У березні цього року в Івано-Франківській ОДА стартував захід «Онлайн дні Донеччини на Івано-Франківщині» з метою продемонструвати кращі практики на сході країни  та на заході задля "впровадження корисного досвіду, налагодженні соціальних, культурних, економічних зв’язків між двома регіонами України" . Захід відбувається в рамках проєкту «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці», який підтримує USAID через ГО “Прикарпатську інформаційну корпорацію”.

"Цей проект дуже важливий для Прикарпаття, адже в Україні почав діяти новий територіальний розподіл, а така співпраця допоможе зокрема обмінюватися досвідом у цьому питанні.Сподіваємося, що такий проєкт допоможе нашим громадам стати інвестиційно привабливими. Коронавірус завадив нам побачитися очно, але сподіваємося, що нам вдасться найближчим часом відвідати Донеччину, а також запрошуємо всіх до нас на Прикарпаття. Така співпраця допоможе нам налагодити міцні зв’язки”, – сказала заступниця голови Івано-Франківської облдержадміністрації Світлана Онищук.

Начальниця управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Донецької ОДА Тетяна Тюріна розповіла, що Прикарпаття та Донеччина давно почали “будувати мости між собою, але не за тих обставин, за яких хотілось би".

“Будувати мости між областями ми почали ще давно, на жаль, за обставин, коли тут захищають нашу державу добровольці з Франківщини. Зараз ми хочемо показати, що мирна Донеччина має щирих і відкритих людей, має економічний потенціал. Це важливий крок для нас. Сподіваюся, що ми з онлайн перейдемо в офлайн”, – зазначила Тетяна Тюріна.

Потенціал Донеччини

Донецька ОДА презентувала характеристику економічного потенціалу Донеччини. Область хоче зосередитися на розвитку смартспеціалізації:

– Виробництво виробів з глини, фарфору та кераміки;

– Машинобудування, виробництво машин та устаткування спеціального призначення, а також їх компонентів із застосуванням сучасних інформаційних технологій;

– “Наскрізні”, підтримуючі галузі: альтернативна енергія та вирішення екологічних питань;

Також розповіли про виробництво окремих видів промисловості продукції у 2020 році. Прикарпаття та Донеччина готові розглядати варіант співпраці у сфері машинобудування.

Оксана Головко розповіла про стан зовнішньоекономічної діяльності та співпрацю з міжнародними організаціями за напрямком “Місцевий економічний розвиток, розвиток малого і середнього підприємництва”. За її словами, Донеччина займає третє місце за обсягом експорту серед регіонів України. Донецька область готова допомагати Прикарпаттю з реалізацією взаємовигідних проєктів.

Головко додає, що на Донеччині розвинутий ІТ-кластер, який знаходиться у Маріуполі та Краматорську. Учасники спільноти беруть участь в різноманітних міжнародних проєктах.

Щорічно Донеччина організовує спільно з Луганщиною “Схід-Експо” – виставка, що покликана сприяти розвитку підприємництва серед постраждалого від збройного конфлікту населення сходу України. Того року її проводили онлайн через пандемію, а до того відвідували Львів та Київ.

Цього року Донеччина отримала свій інвестиційний паспорт. Він немає нічого зайвого і був створений спеціально для Донецької ОДА, у ньому можна знайти потрібні посилання на інформацію про регіон.

Представники Івано-Франківської ОДА відзначили, що було цікаво послухати презентації від Донецької області. Особливо жваве обговорення викликало розвиток у цьому регіоні вирощування сільськогосподарських культур. Більш точно свої питання планують розглянути вже під час майбутнього обміну досвідом.

Департамент освіти та науки Донецької ОДА вже мав досвід співпраці з прикарпатськими освітянами. Спільно вони провели міжрегіональний методично-практичний семінар “Музично-естетичний розвиток дошкільників: інноваційний компонент” за участі педагогічних працівників Донеччини та Галичини.

У рамках цьогорічної співпраці Донеччина пропонує спільно створити у навчальних закладах євроклуби, які покращували б знання педагогів про євроінтеграцію. Педагоги Донецької області хочуть співпрацювати з прикарпатськими колегами у таких напрямках:

Управління культури і туризму Донецької ОДА презентувало найкращі практики, які реалізують на Донеччині. Щороку у Донецькій області проводять історико-культурний фестиваль “Дике поле. Шлях до Європи”. Його організовують на території Нікольського району на березі штучного водосховища поблизу села Назарівка в межах охоронної зони Українського степового природного заповідника «Кам’яні могили». Родзинкою заходу є реконструкція історії України у різних історичних періодах: скіфська, княжа, козацька доба та доба відродження незалежності.

Начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак додав, що на Прикарпатті у “доковідну епоху” проводилося понад 100 фестивалів.

“Три роки назад у нас заснований старий-новий фестиваль “Галицьке лицарство”. Якщо буде можливість, то ми б приїхали до вас на “Дике поле”, аби отримати козацької наснаги, а також привеземо до вас нашого лицарства”, – говорить Федорак.

Далі Донецька ОДА презентувала напрацювання по співпраці органів місцевого самоврядування.

Донеччина налічує 46 територіальнх громад, які є доволі спроможними.

Найбільший рейтинг мають Маріупольська, Лиманська, Андріївська, Званівська та Удачненська громади. Директорка департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації Наталія Чукова розповіла, що у перших планах Удачнівської громади не існувало, але громада мала стійке уявлення свого розвитку і змогла переконати у цьому всіх – Донецьку ОДА, Міністерство розвитку громад та територій та міністрів.

На Донеччині у 17 територіальних громадах вже існують розроблені стратегії розвитку, в 11 – в стадії розробки, а в 18 – ще не мають стратегії. Задля кращої роботи з громадами, Донецька ОДА проводить форум “Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави”.

Прикарпаття та Донеччина знайшли й схожу проблему у цьому питанні – люди не завжди розуміють, чому саме так відбувається територіальний поділ області. На що представники обласної державної адміністрації Донеччини розповіли, що у період, коли проводився “розподіл” територій, то вони проводили активну інформаційну та роз’яснюючу роботу для населення. Також вони підтримують нових голів та депутатів громад, відвідують сесії та проводять спільні онлайн-заходи з ними.

Після цього для представників ОДА Прикарпаття представили презентацію на тему “Співпраця інституцій громадянського суспільства”.

Населення Донеччини становить 4 100 280 осіб, а на території області зареєстровано 3582 громадських об’єднань, з яких:

– громадські організації – 2738

– громадських спілок – 23

– громадських об’єднань без статусу юридичної особи – 821

У 2020 році Донецькою ОДА було підтримано проєкт “Народжені у вишиванці”. Додамо, що цей проєкт реалізується на Донеччині вже понад чотири роки, крім вишиванок, молодим батькам дарували україномовні книжки.

У рамках проєкту “Культурна інтеграція Донеччини” область отримала понад 15 000 різноманітних книжок українською – про історію України та Донбасу. Фахівці відзначають, що в Донецькій області спостерігається складна ситуація з книжками українською мовою для дітей. Тому хотіли б налагодити співпрацю з Прикарпаттям у цьому напрямку.

На Донеччині використовують такі інструменти участі громадськості в житті громади:

– Громадські ради

– Громадські платформи

– Батьківські ради

– Рада сеньйорів

– Молодіжні ради

– Координаційна рада з питань ВПО

Одна з ініціаторок створення батьківської ради Світлана Чепелева детальніше розповіла про діяльність рад.

“Цього року у Краматорську запрацювала батьківська рада. До неї входять понад 60 представників – з кожного садочка та школи по одній особі. Рада складається з чотирьох комісій – освітня, комісія позашкільної роботи, комісія з прав і безпеки учні, комісія матеріально-технічного забезпечення. Батьківська рада розглядає та допомагає розв’язувати проблеми розвитку освіти, профорієнтації у школах та харчування у школах. В області провели опитування серед дітей, чим вони хочуть харчуватися у школах. Ми подумали, чому ми за них вирішуємо, що їм їсти? Звичайно батьки мають спонукати дітей до здорового харчування, але їх теж треба запитати”, – розповідає Чепелева.

Вона додала, на вересень 2020 року виявили, що Краматорську не вистачає близько 18 000 підручників української мови для школярів 1-11 класів. Тому Донеччина просить жителів Прикарпаття допомогти у цьому питані, якщо у когось є зайві книжки, які могли б волонтери привезти у Донецьку область.

Донецька ОДА розповіла також про медіапростір Донеччини. Тут працюють понад 60 інтернет-видань, 13 регіональних телеканалів, понад 10 радіостанцій та 87 телерадіоканалів мають дозволи на тимчасове мовлення у Донецькій області.

Торік активісти разом з представниками ОДА провели акцію “#УкраїнськийДонецьк”, коли до окупованих територій за допомогою кульок відправили листівки з побажаннями про мирне небо та український Донецьк від жителів області. Цього року до даної акції закликають долучитися Прикарпаття.

Радник голови Івано-Франківської ОДА Іван Шкіндюк говорить, що радий такій співпраці. Додає, що коли вона буде налагоджена між Франківщиною та Донеччиною, тоді всі побачать єдину Україну.

“Нас цікавить обмін культурою. Коли ми б могли приїхати на Донеччину, а ви – приїхати до нас. Ми могли б проводити “Дні Донеччини” у нас, а ви у себе “Дні Прикарпаття”. Могли б разом розвивати бізнес. Думаю у майбутньому у нас буде багато ідей, які будуть реалізуватися”, – говорить Шкіднюк.

Він додав, що Прикарпаття має багато гірських територій, на яких можна було б оздоровлювати дітей та показувати їм автентичну культуру Карпат.

 

 

Потенціал Прикарпатського регіону

30 березня Івано-Франківська ОДА розповіла колегам зі східної України про економічний розвиток, туризм та освіту регіону.

Начальниця управління економічного розвитку департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Мар’яна Гургула розповіла про економічний потенціал Прикарпаття. На території Івано-Франківської області розташовано 8 250 малих підприємств, 462 фермерських господарств, 345 великих та середніх підприємств.

У 2020 році Прикарпаття реалізувало промислової продукції на 61,4 млрд грн, зокрема:

– Постачання електроенергії – 30,6%

– Хімічна промисловість – 12,6%

– Виробництво гумових та пластмасових виробів – 11,1%

– Виготовлення виробів з деревини – 4,7%

– Добувна промисловість – 4,7%

– Машинобудування – 3,9%

– Харчова промисловість – 3,0%

– Інші – 2,6%

Гургула розповіла про найбільші підприємства Прикарпаття – ВП “Бурштинська ТЕС”, ТОВ “Карпатнафтохім”, ПрАТ “Івано-Франківськцемент”, ДП “Виробниче об’єднання “Карпати”” та ТОВ “Інтелект”.

Малий та середній бізнес найбільше залучений в гуртовій та роздрібній торгівлі:

Минулого року обсяг експорту до ЄС з Івано-Франківської області склав 59,3%. Найбільше товарів з Прикарпаття відправляють до Румунії (18,3%), Польщі (9,5%), Туреччини (8,7%), Словаччини (7,7%) та Італії (4,9%).

Торік імпорт обсягу з ЄС на Прикарпаття склав – 53,1%. Найактивніше імпорт надходив з:

– Польща – 11,8%

– Німеччина – 10,5%

– Румунія – 6,9%

– Італія – 4,8%

Прикарпаття хоче залучити Донецьку область до спільної роботи над культурно-мистецьким центром “Дзбан”. У рамках цього проєкту в селі Старий Косів мають побудувати музей у формі дзбана, який буде символізувати Косівську мальовану кераміку, визнану об’єктом нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Агропромисловість

Директор департамент агропромислового розвитку Іван Андріїшин розповів про сільське господарство Івано-Франківської області. Аграрним виробництвом займаються 749 сільгосппідприємств, 462 фермерських господарств (30 – створені у 2020 році). На Прикарпатті 257 тисяч особистих селянських господарств.

Минулого року область зібрала понад 826 тисячі тонн зернових, 999 тисяч тонн картоплі, 185 тисяч тонн овочів, 105  тисяч тонн сої та 62 тисячі тонн ріпаку.

Андріїшин запропонував Донецький ОДА співпрацювати зокрема у сфері виробництва ягідних культур, меду та грибів.

“У нас є господарства, які готові розповісти про свою роботу та поділитися досвідом. Зараз стало дуже популярне вирощування лохини. Фермерське господарство “Еко Бері” готове допомогти розвинути цю сферу на Донеччині”, – говорить Андріїшин.

Туризм

Начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації Віталій Передерко розповів про Івано-Франківщину туристичну. В області є понад 500 закладів розміщення та близько 800 зелених садиб. На території Прикарпаття 10 курортних природних територій, п’ять національних природних парків та близько 4 000 пам’яток історико-культурної спадщини.

“Особливістю нашого регіону також є поєднання етнографічних груп. У нас проживають гуцули, бойки, поляни та покутяни. Всі знають, що гуцули є емпатами, вони дуже веселі, але це не значить, що іншим немає що показати”, – говорить Передерко.

Він додав, що важко відстежити точну кількість туристів, які відвідують Прикарпаття, але через мобільний зв’язок можна з’ясувати, з яких регіонів приїжджають туристи:

Передерко наголосив, Прикарпаття пропонує цілорічний відпочинок. Моніторинг показує, що область 10 з 12 місяців приймає туристів. За його словами, одними з найпривабливіших для туристів є гірськолижні курорти області, скелі Довбуша, Галицький нацпарк, Дністровський каньйон та Карпатський трамвай.

Найпопулярнішим в Івано-Франківській області є культурний туризм, його найчастіше використовують туристи-одноденки. Найбільше пам’яток знаходиться у національному заповіднику “Давній Галич”.

Прикарпаття разом з Донеччиною хочуть розвивати такі види туризму: культурний, екологічний, етнографічний, сільський, промисловий та паломницький.

Освіта

Директор Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович розповів, в яких напрямках можуть співпрацювати освітяни Донеччини на Прикарпаття. За його словами, школярі зі Сходу можуть завітати на Прикарпаття, аби здійснити масове сходження на вершину Говерла та взяти участь в обласних змаганнях “Пам’яті ветеранів туризму” серед учнівської молоді.

Пластунів Донецька запрошують на військово-патріотичний змаг “Повстанська ватра”, де учнівська молодь зможе відчути дух життя повстанців через перевтілення в героїв УПА. Молодь зі Сходу також хочуть залучити до обласної молодіжної патріотичної науково-пізнавальної програми “Чорний ліс”. Донеччани зможуть засвоїти основи пішохідного туризму та туристичної техніки, вивчити історію Прикарпаття та народних традицій. Програма популяризує серед української молоді здоровий спосіб життя.

Вже зараз школярі можуть долучитися до Всеукраїнського краєзнавчо-етнологічної конференції учнівської молоді “Лише те в народі буде жити, що серце серцю передасть…”.Конкурс складається з пошуково-дослідницьких робіт у п’яти секціях:

– Традиції, звичаї та обряди

– Український побут, народні ремесла, художні промисли

– Традиційне вбрання українців

– Народна архітектура та її стилі

– Говірка, наріччя та діалекти

Наступна зустріч у рамках проєкту «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці» відбудеться 1 квітня. Івано-Франківська та Донецька ОДА обговорять співпрацю органів місцевого самоврядування, інституцій громадянського суспільства та засобів масової інформації.

За матеріалами сайту "Галка"

 

 
 

>