Гарячі новини

"Українці у Польщі": міста як "губки"вже не всмоктують зайве

Варшава протягом двох тижнів прийняла близько 200 тис. біженців з України.
 
Проте місто не в змозі прийняти більше, пише видання Rzeczpospolita з посиланням на місцеву владу та уряд.
 
«Більше людей ми не можемо прийняти, поглинути як місто. Йдеться про роботу, місця у школах та дитячих садках, у службах соціальної допомоги», — заявила прес-секретар голови Кракова Моніка Чілашек.
 
Втім, у Варшаві для присвоєння бажаного «песеля» (індикаційного коду, що дає право на всі соціальні права) цю проблему тиждень тому вирішили, оскільки залучили до роботи велику кількість волонтерів. В результаті черги біля соціальних служб зникли, і присвоєння коду здійснюється дуже швидко .
 
Щоправда, після цього чекає відвідування Польського банку та відкриття банківської картки, на яку мають прийти 300 підйомних злотих.
 
І ось після цього виникає проблема для тих, у кого в кишенях нічого немає: як показує практика, проходить і два і три тижні, а гроші на картку так і не надходять.
 
Біженці залишаються без мінімальної матеріальної «подушки», і тоді можуть сподіватися лише на «гуманітарку».
 
Однак і тут виникають проблеми: наприклад, а в одному з районів Варшави – Мокотові – повноцінно працює лише один гуманітарний пункт , однак всього  три дні на тиждень. Тут видається продуктовий пакет, миючі засоби, одяг, можна отримати пледи-подушки.
 
 
Однак, потрапити до нього не можна по два- три тижні -  через величезні черги.
Хоча люди приходять і стають у чергу за три-чотири години до відкриття пункту,  з  самого ранку.
 
 
" Чому б працівникам цього пункту не розділити чергу , виходячи з потреб людей, - пропонують  біженці. - Для тих, хто потребує продуктового набору, сформувати одну чергу,  для тих, кому потрібні речі - іншу. Адже  черга майже не рухається через те, що , коли людина , нарешті , потрапляє  до приміщення, то починає годинами , наче в магазині, щось вібирати. Треба обмежити  час , наприклад, до 15 хвилин, тоді кожний зможе задовольнити свої потреби".
 
Таким чином, багато українців тижнями ходят сюди без взяких результатів. 
 
Найбільш дієвою виглядає пропозиція сформувати онлайн-регістрацію, щоб не треба було занімати чергу о шостій ранку, коли пункт відчиняється о 12-00, та без  сенсу тут стояти
"Ми опинились в чужому місті, без роботи  та грошової підтримки, саме продукти харчування -  це наше спасіння", - наголошували жінки, які ще не отримали ані 300 злотих, ані допомогу від ООН.
 
Нагадаємо, що ООН обіцяє українцям по 700 злотих на першу особу та 600 злотих на наступних чотирьох членів сім'ї.Програма запрацювала у квітні у рамках допомоги Верховному комісару ООН у справах біженців.
 
Було оголошено, за фінансовою допомогою можуть звернутися українці, які прибули до Польщі 24 лютого 2022 р. та пізніше. Грошова допомога виділятиметься раз на місяць, і виплачуватиметься мінімум 3 місяці. Для реєстрації у програмі для отримання виплат не обов'язково бути громадянином України. Допомога отримають також особи, які легально перебували в Україні, але які змушені були залишити її територію у зв'язку з війною і зможуть це довести.
 
Щоб подати заявку отримання фінансової допомоги, необхідно заповнити форму. Коли буде доступна дата для зустрічі, їм надішлють текстове повідомлення на мобільний телефон із запрошенням прийти в один із центрів.
 
«Зверніть увагу, що ви отримаєте текстове повідомлення лише коли буде вільна дата для зустрічі. Через велику кількість запитів надсилання текстового повідомлення може зайняти кілька днів після вашого запиту», повідомили в ООН. Через місяць особа, на яку поширюється дія програми, отримає SMS-повідомлення з новим кодом BLIK для зняття суми на наступний місяць. Важливо, що при зміні номера телефону, втрати BLIK коду або пароля необхідно буде знову відвідати центр особисто».
 
Тобто і ця допомога по суті відтягується.
 
У результаті багато українців починають повертатися в Україну.
 
Пані Чилашек додала, що місто витратило на біженців вже 14 млн злотих із резерву на антикризові заходи, при цьому річний бюджет становить 19 млн злотих.
Проте сьогодні питання про те, як уже перевантажена польська система соціального забезпечення та охорони здоров'я зможе обслужити ще мільйони людей, порушується у ЗМІ дедалі частіше. Водночас у деяких батьківських комітетах зростає невдоволення перспективою переповнених шкільних класів.
 
 
Доктор Агнешка Лада-Конефаль (Agnieszka Lada-Konefal), заступник директора Німецького інституту Польщі в Дармштадті, вважає ситуацію "величезним викликом для влади і суспільства, який, безумовно, змінить країну". "Полякам доведеться навчитися жити разом з людьми, які дещо відрізняються від них, - наголошує вона в бесіді з DW. - В останні роки вони вже мали подібний досвід, у тому числі щодо українців, і цей досвід був позитивним".
 
За словами експерта, все сказане вище відноситься і до польських школярів, у класах яких опиняться діти з іншою мовою та іншою культурою - діти, які пережили війну. Лада-Конефаль не виключає, що у певній частині польського суспільства проблеми, пов'язані з напливом біженців з України, сприйматимуться як непосильні.
 
"Важко сказати, чи зможе польське суспільство прийняти це і навчитися з цим жити, якщо витрати будуть високими, а криза та війна триватимуть довго", - констатує вона і попереджає, що хвиля міграції з України може бути використана популістами для "поширення ненависті та неприязні" ".
 
Польська прикордонна служба повідомила, що від 24 лютого, тобто від початку російського повномасштабного вторгнення на терит, що від 24 лютого, тобто від початку російського повномаштабного вторгнення на територію України, до Польщі в’їхали 2 мільйони 935 тисяч осіб з України.
 

У суботу, 23 квітня, оформлено в’їзд до Польщі понад 15 тисяч громадян України, тобто майже на 15 відсотків менше, порівняно з 22 квітня.

У неділю, 24 квітня, до 7 години ранку польсько-український кордон перетнули 2 тисячі 700 осіб – на 34 відсотки менше, ніж напередодні. 23 квітня в Україну виїхала з Польщі понад 21 тисяча осіб.

Наталія Кононова, East/West.ostrovok