Горячие новости

"Зшивання країни". У Франківську завершився форум UkraineLab, присвячений місцям впливу і «третім місцям»

Наприкінці вересня у Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський форум «UkraineLab. Місця впливу: холістичний та екосистемний підходи» . Це шостий і останній з форумів UkraineLab у форматі, що склався за три роки функціонування програми.У 2015 році організація «Інша Освіта» у партнерстві зі спілкою MitOst розпочала програму UkraineLab з метою «зшити країну». Програма, що складається з двох щорічних форумів та мобільностей для учасників, стала майданчиком для побудови довіри й формування культури співпраці між активними гравцями зі сфер культури, громадського та державного секторів. За два роки участь у проекті взяли майже 350 агентів змін. 

Понад 100 учасників та учасниць з організацій з різних міст України та Європи з’їхалися обмінятися досвідом на шостому форумі UkraineLab. Серед організацій, що їх представляли учасники й учасниці, були як громадські організації (які працюють у сфері прав людини, екології, освіти, культури), так і державні заклади освіти й науки, організації, що представляють неформальну освіту (зокрема, альтернативні школи), мистецькі об’єднання та молодіжні, творчі, інноваційні центри й хаби.

Урочисте відкриття форуму відбулося у приміщенні простору «Промприлад.Реновація».

Співкоординаторка форуму Ольга Дятел, ГО «Інша Освіта»:

«Упродовж року ми працювали над тим, щоб відкривати цей форум тут. Ми хочемо, аби ви відчули цю радість. Тема кожного наступного форуму формується на основі обговорень попереднього форуму. І зазвичай ця тема резонує з нашою діяльністю. Промприлад Реновація має амбіцію бути місцем впливу для регіону та країни».

На відкритті своїм баченням місць впливу й «третіх місць» поділилися співкоординаторка форуму Альона Каравай, керівник Львівської освітньої фундації Юрій Дідула та Олександр Славський, програмний директор Impact Hub Odessa.

Юрій Дідула:

«З перспективи часу виглядає, що молодіжні центри як місця впливу відіграють таку роль, як «Тепле Місто» в Івано-Франківську чи УКУ у Львові. Вони є місцями зустрічі людей, які мають спільні цінності та довіряють одні одним. Люди відчувають приналежність до певної спільноти, стають підприємцями, втілюють освітні та культурні проекти для покращення життя у своєму місті.

Як на мене, роль цих молодіжних осередків чи місць впливу  – формувати середовища довіри, яка дає впевненість, виходити із зони комфорту і ризикувати, впливати на довколишній світ».

Олександр Славський:

«Хаби – це місця, де виникають зв’язки, відбувається передача неформальних знань і спадковості. Так чи інакше таке місце виникне. Навіть якщо у певному місті формально немає коворкінгу, буде місце, де люди спілкуватимуться й передаватимуть ці знання: кав’ярня, магазин, аптека».

Відкриття форуму продовжила презентація концепції виставки SUPERNOVA – робота Krolikovski Art та журналіста Богдана Ославського під кураторством Ґараж Ґенґ.

Програма форуму

Змістовно форум складався робочих груп, які працювали над поглибленням спільного розуміння аспектів місць впливу. Екосистемний підхід та системна теорія місць впливу; менеджмент зацікавлених сторін; бірюзові організації та холакратія склали «теоретичну» частину форуму, а теми альтернативних шкіл, коворкінгів, просторів для культури, pop-up урбаністики – «практичну» частину.

Локації форуму

Як і кожен UkraineLab, цей форум відбувався у різноманітних просторах міста, аби познайомити учасників з активістським та культурним середовищем Івано-Франківська. Відкриття відбулося у Промприлад.Реновація, а заключний день приймав Івано-Франківський обласний музично-драматичний театр імені Івана Франка. Окремі робочі групи форуму приймали громадський ресторан Urban Space 100, Театр кіно «Люм’єр», антикафе «Станція», готелі «Фонтуш» та «Надія», приватна школа-садок «Перша ластівка», ресторан Grand America, Арт-простір на Шевченка, 3.

Гості форуму

Форум UkraineLab став однією із серії подій в рамках пілотного проекту реновації заводу Промприлад в Івано-Франківську. Останній день він відбувся спільно з міжнародною зустріччю Social Impact Days.

22 вересня в рамках цих подій в Івано-Франківську виступив експерт з креативних міст з Великобританії Чарльз Лендрі.

, а в дискусії «Місто в процесі змін» взяли участь Себастіан Шлютер, програмний директор програми “Actors of Urban Change” спілки MitOst (Берлін, Німеччина), Лотта Шефер, ZK/U (Центр мистецтва та урбаністики, Берлін, Німеччина), Макс Яковер з UNIT.factory (Київ, Україна), Даріус Полок, виконавчий директор "International Alumni Center", (Берлін, Німеччина).

Також на форум завітав колектив з Берліна WeChange та презентував онлайн-платформу для безпечного обміну та зберігання даних.

Музична програма

Цього разу форум мав на меті також показати андеграундну музичну спільноту, яка існує на території заводу Промприлад і має неформальну назву «рок-завод». Так вже роками називають завод музиканти, які мають там репетиційні точки. Щоб познайомити загал із феноменом рок-заводу, в рамках UkraineLab організували концерт, гедлайнером якого став гурт KARNA, який розпочав свою творчу діяльність в Івано-Франківську. Закривали форум разом із пост-панк проектом «Пенсія».

Співкоординаторка форуму Альона Каравай:

«UkraineLab – це особливий формат, який дійсно працює, яким ми пишаємося та який надихає інших. На цьому ми вважаємо свою місію – створити платформу для справжнього ціннісного партнерства професіоналів з різних секторів – виконаною. Завершуємо цей етап, бо віримо, що йти далі треба “на хвилі” та в кульмінації позитивного моменту.

Разом з тим, ми готові передавати методологію і досвід створення такого простору як UkraineLab нашим партнерам. Ми проводитимемо маленькі та великі UkraineLab’и на запрошення та в партнерстві з іншими організаціями – аби налаштувати цей формат на різні контексти й удосконалити його».

 

З українського боку програму UkraineLаb реалізує ГО  «Інша Освіта», яка створює, випробовує та поширює найкращі практики альтернативних форм освіти, передусім, неформальної, та працює над становленням культури холістичного навчання. Партнером форуму з німецького боку є спілка «МіtОst», яка вже 15 років поспіль розвиває різноманітну та відкриту мережу Центральної, Східної та Південної Європи зі своїми східними сусідами. Форум UkraineLab реалізується в рамках проекту «Діалог заради змін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Логістичні рішення для форуму здійснювала Агенція освітніх івентів «Інші». ,

Світлана Ославська, для Ostrovok