Горячие новости

ЯК ЗМІНЮВАЛОСЯ СТАВЛЕННЯ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ДО РОСІЇ ТА НАСЕЛЕННЯ РОСІЇ ДО УКРАЇНИ З КВІТНЯ 2008 ДО ТРАВНЯ 2016

Як показує останнє дослідження КМІС, думки українців щодо Росії поділилися майже навпіл: однакова кількість тих, хто добре ставиться до Росії (42%) та тих, хто ставиться погано (43%), різниця статистично не значуща. До росіян (мешканців Росії) позитивно ставиться 67%, а до керівництва Росії – 8% українців. Згідно даних паралельного дослідження КМІС та Левада-Центру, ставлення українців до Росії та росіян до України покращилося. Проте, ставлення українців до Росії залишається кращим, ніж ставлення росіян до України.  

Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр».

З 19 по 31 травня 2016 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв'ю опитано 2014 респондентів, що мешкають у 108 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років.

У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. 

Дані попередніх досліджень КМІСу, з якими порівнюються дані цього опитування, проводилися також на територіях, що не контролюються Україною.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує:

3,3% — для показників близьких до 50%,

2,8% — для показників близьких до 25%,

2,0% — для показників близьких до 10%,

1,4% — для показників близьких до 5%.

 

Дані щодо ставлення окремо до росіян, окремо – до керівництва Росії отримані в дослідженні для одного із клієнтів і оприлюднюються з його люб’язного дозволу.  Дослідження проводилося з  13 по 18 травня 2016 року. Методом особистого інтерв'ю опитано 2039 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім Криму) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою з квотним відбором на останньому ступені, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

«Левада-центр»  проводив опитування 27 – 30 травня 2016 року по репрезентативній всеросійській вибірці міського та сільського населення серед 1600 осіб у віці 18 років і старше в 137 населених пунктах 48 регіонів країни.  Дослідження проводилося вдома у респондента методом особистого інтерв'ю. Статистична похибка даних цих досліджень не перевищує 3,4%  для показників близьких до 50%.

 

В ході дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

  • Як показує останнє дослідження КМІС, думки українців щодо Росії поділилися майже навпіл: однакова кількість тих, хто добре ставиться до Росії (42%) та тих, хто ставиться погано (43%), різниця в 1% статистично не значуща. Позитивно до росіян ставиться 67% українців, а до керівництва Росії – 8%.  Згідно даних паралельного дослідження КМІС та Левада-Центру, ставлення українців до Росії та росіян до України покращилося. Проте, ставлення українців до Росії є кращим, ніж ставлення росіян до України (така ситуація зберігається за весь період спостережень з 2008 року, крім вересня 2015, коли різниця у ставленні була незначуща, див. графік 1).  В Україні добре ставляться до Росії 42% опитаних (у лютому 2016 р. було 36%), в Росії до України – 39% (у лютому 2016 р.було 27%). Тобто кількість позитивно налаштованих росіян до України на 3 процентних пунктів менше ніж українців – до Росії.

  • Порівняно з лютим 2016 року, кількість негативно налаштованих до Росії українців зменшилася на 4 процентних пункти (з 47%  в лютому 2016 р. до 43%  у травні 2016 р.).  В Росії  ця кількість складає 47%, і це на 12 процентних пунктів менше, ніж було у лютому 2016 року (59 %)

  • Порівняно з лютим 2016 року суттєво збільшилася кількість позитивно налаштованих до Росії у Західному (з 21% до 28%), Центральному (з 29% до 39%) та Південному регіонах (з44% до 54%). У Східному регіоні навпаки – кількість зменшилася на 4 процентних пункти (з 55% до 51%), що пов’язане з тим, що у травні (на відміну від лютого) ми не змогли опитати населення неконтрольованої частини Донбасу, яке має найбільшу прихильність до Росії.

  • Аналогічні зміни в регіонах відбулися й стосовно негативного відношення до Росії. В Західному регіоні негативне ставлення зменшилося на 4 процентних пунктів (з 65% до61%), в Центральному регіоні така сама тенденція – на 8 процентних пунктів (з 55% до47%). У Південному регіоні негативне ставлення до Росії зменшилося на 10 процентних пунктів (з 42% до 32%). Єдиний регіон, де негативне ставлення збільшилося – Східний (з22% до 28%) знов таки через відсутність у вибірці неконтрольованої частини Донбасу .

  • Позитивне ставлення українців до Росії пов’язано переважно з позитивним ставленням до росіян.  Якщо до Росії зараз позитивно ставиться 42% населення України, то до росіян – 67%, а до керівництва Росії – 8% (див.таблиці 5 та 6 у додатку).   Ставлення до керівництва Росії суттєво диференційовано за регіонами: на Заході до нього позитивно ставляться менше 2%, в Центрі – 6%, на Півдні – 16%, на Сході (без Донбасу) – 11%, на контрольованій частині Донбасу – 23%.

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни добре і дуже добре)

Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»

  • Порівняно з лютим 2016 в Україні тенденції суттєво не змінилися:  кількість тих, хто бажає закритих кордонів та митниць з Росією становить 44% (у лютому було 42%), дружніх стосунків двох незалежних держав з відкритими кордонами без віз та митниць бажають 44%(було 43%), а об’єднатися в одну країну бажають 3% (було 4%) опитаних українців.  

  • В Росії ситуація також не сильно змінилася: збільшилася кількість тих, хто бажає закритих кордонів та митниць з Україною (зараз 36%, у лютому було 32%), не змінилася кількість тих, хто бажає дружніх стосунків двох незалежних держав з відкритими кордонами без віз та митниць (зараз 53%,було 52%), зменшилася кількість тих, хто хоче об’єднатися в одну країну (зараз 7%, було 11%)

 

 

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто  відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць (див таблиці нижче).
 

 

Коментар заступника директора «Левада-Центру» Олексія Гражданкіна

 

Можливо, що поліпшення ставлення росіян до України пов'язане з обміном Савченко, з надіями, що спалахнули в зв'язку з цим, на потепління відносин між нашими країнами. Я думаю, перш за все, потрібно дочекатися наступного виміру, щоб вирішити, чи є це тенденцією або хвилинним позитивним коливанням (до цього відношення до України, на жаль, тільки продовжувало погіршуватися).

Інтерес до подій в Україні і в Донбасі в порівнянні навіть з тим, який був ще півроку тому - впав; з числа подій, які привертають увагу росіян події в Україні та в Донбасі теж випали; можна, звичайно, зв'язати це зі зміною контенту новинних передач російського телебачення - але самі ці зміни багато в чому пов'язані з тим, що ніяких серйозних змін на Донбасі не відбувається, ніяких нових пов'язаних з ним скандалів останнім часом не виникало, очікування з приводу зміни позиції України і країн Заходу вичерпалися - конфлікт рутинизується і йде з поля суспільної уваги, відповідно ніякої "новинної" цінності не має. Не виключено, що в цих умовах ставлення росіян буде поліпшуватися, повертатися до традиційного позитивного відношення (власне, погіршуватися йому далі нікуди)

Коментар гендиректора КМІСу Володимира Паніотто

Мені здається, що поліпшення ставлення українців до Росії не пов'язане з обміном Савченко, оскільки на відміну від росіян, це ставлення поліпшувалось  протягом усього останнього року. Можливо, що і у нас конфлікт стає звичним, «рутинизується», і ставлення українців до Росії повертається до традиційно позитивного. Однак, на відміну від освітлення цієї ситуації в Росії, загибель людей на Сході країни є постійною щоденною темою у всіх новинах (за повідомленням Міністерства оборони тільки в 2016 році на Сході загинуло понад 600 українських військових). Можливо, що в українських ЗМІ стає менше інформації про присутність на Донбасі російських військ (особливо рядового складу), тому населення в меншій мірі, ніж раніше, пов'язує військові дії з росіянами. Це питання вимагає подальших досліджень.


 

Додаток 1.Формулювання запитань з анкети

Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?  ОДНА ВІДПОВІДЬ

Відносини України з Росією мають бути такими ж, як з іншими державами  – із закритими кордонами, візами, митницями1
Україна й Росія мають бути незалежними, але дружніми державами  – з відкритими кордонами, без віз і митниць2
Україна й Росія мають об'єднатися в одну державу3
ВС/НВ9

 

Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?

дуже добре1 в основному погано3ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре2 дуже погано4  

 

Як Ви загалом зараз ставитеся до росіян (мешканців Росії)

дуже добре1 в основному погано3ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре2 дуже погано4  

 

Як Ви загалом зараз ставитеся до керівництва  Росії?

дуже добре1 в основному погано3ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре2 дуже погано4  

 

ТАБЛИЦІ

 

   Таблиця 1. Як Ви загалом зараз ставитеся до України/Росії?

  

В УКРАЇНІ ДО РОСІЇ ставляться, %В РОСІЇ ДО УКРАЇНИ ставляться, %
Датадуже добре/в основному добрев основному погано/дуже поганоВАЖКО СКАЗАТИРАЗОМДатадуже добре/в основному добрев основному погано/дуже поганоВАЖКО СКАЗАТИРАЗОМ
Квіт.088875100Бер.08553312100
Вер.088893100Вер.08385310100
Лют.099154100Січ.09296210100
Трав.099343100Тра.09335611100
Жовт.099263100Вер.09464410100
Бер.109064100Бер.10592912100
Чер.109263100Лип.1070229100
Жовт.109343100Жов.10672112100
Лист.1180137100Вер.1168239100
Лют.128596100Січ.12642512100
Вер.1283116100Вер.12741710100
Лют.138587100Лют.1369219100
Трав.1381109100Тра.1372189100
Лист.1382108100Вер.1369228100
Лют.1478139100Січ.1466269100
Трав.14523810100Трав.14354917100
Вер.14484111100Вер.14325513100
Груд.14374816100Січ. 15246313100
Лют.15345115100Бер.15315613100
Трав.15305614100Трав.15265914100
Вер.15345313100Вер.15335611100
Лют.16364713100Лют.16275914100
Трав.16424315100Трав.16394713100

 

Таблиця 3. Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?  Розподіл за макрорегіонами України

 Україна в цілому, %ЗахіднийЦентральнийПівденнийСхідний
Дуже добре8,83,96,012,614,6
В основному добре33,323,932,841,935,9
В основному погано28,733,833,124,220,8
Дуже погано14,327,613,47,77,4
ВАЖКО СКАЗАТИ15,010,714,713,721,3
РАЗОМ100100100100100

Західний макрорегіон –  Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний макрорегіон –  м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області;Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області;Східний макрорегіон –  Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні); Донбас – райони Донецької області, не підконтрольні Україні
 

Таблиця 4. Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?

 В УКРАЇНІ
ДатаВони мають бути такими самими, як з іншими державами - з закритими кордонами, візами, митницямиУкраїна і Росія мають бути незалежними, але дружніми державами - з відкритими кордонами, без віз та митницьУкраїна і Росія мають об‘єднатись в одну державуВажко сказатиРазом
Квіт.081067203100
Вер.081766162100
Лют.09868231100
Трав.091065232100
Жовт.091167193100
Бер.101167193100
Чер.101270162100
Жовт.101067202100
Лист.111367161100
Лют.121369162100
Вер.121172143100
Лют.131368163100
Трав.131169145100
Лист.13127396100
Лют.141568125100
Трав.14325485100
Вер.14454456100
Груд.14504235100
Лют.15484346100
Трав.15454627100
Вер.15464527100
Лют.164243411100
Трав.16444439100

 

 В РОСІЇ
Дата Вони мають бути такими самими, як з іншими державами - з закритими кордонами, візами, митницямиРосія і Україна мають бути незалежними, але дружніми державами - з відкритими кордонами, без віз та митницьУкраїна і Росія мають об‘єднатись в одну державуВажко сказатиРазом
Бер.08 19 56 19 100
Вер. 08 24 52 13 11 100
Січ. 09 29 51 12 100
Черв. 09 25 55 14 100
Вер. 09 25 55 13 100
Січ. 10 25 55 14 100
Трав. 10 17 64 13 100
Вер. 10 16 60 18 100
Вер.111663146100
Січ.121661168100
Вер.121460206100
Лют.131364186100
Трав.131958158100
Вер.132355166100
Січ.141959166100
Трав.142854126100
Вер.14266275100
Січ. 15325378100
Трав.153054106100
Вер.15255987100
Лют.163252115100
Трав.16365374100

 

Таблиця 5. Як Ви загалом зараз ставитеся до росіян (мешканців Росії)

100% у стовпчикуУкраїна в ціломуЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Дуже добре15.16.014.230.016.530.0
В основному добре51.948.456.443.555.346.9
В основному погано11.715.110.812.211.03.1
Дуже погано9.816.111.15.73.81.5
ВАЖКО СКАЗАТИ9.912.87.38.710.810.8
ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ1.61.60.30.02.87.7

 

Таблиця 6.  Як Ви загалом зараз ставитеся до керівництва  Росії?

100% у стовпчикуУкраїна в ціломуЗахідЦентрПівденьСхідДонбас
Дуже добре1.90.52.01.71.88.5
В основному добре6.11.23.814.39.514.6
В основному погано14.412.310.520.420.516.2
Дуже погано65.679.875.653.950.516.2
ВАЖКО СКАЗАТИ9.94.98.18.713.533.1
ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ2.01.20.00.94.311.5

На відміну від даних таблиці 3 у таблиць 5 та 6 трохи інший склад Південного і Східного регіонів. Західний макрорегіон – Волинська, Рівненська. Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Закарпатська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний макрорегіон – Вінницька, Житомирська, Сумська, Чернігівська, Полтавська, Кіровоградська, Черкаська, Київська області, м. Київ, Південний макрорегіон – Миколаївська, Херсонська, Одеська області, Східний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька і Харківська області, Донбас – Донецька і  Луганська області.

 

Прес-реліз підготував Володимир Паніотто
З приводу коментарів можна звертатися до Володимира Паніотто: v.paniotto@gmail.com
Джерело: КМІС