Гарячі новини

"Регіони як вони є". На Франківщині у Косові досліджуватимуть підвали ліцею, де раніше була в’язниця НКВД (ВІДЕО)

4 березня працівники комунального підприємства «Пам’ять» здійснили пошукову експедицію до Косова, аби оглянути колишню в’язницю НКВД.

Разом з пошуковцями до Косова вирушила й кореспондентка Бліц-Інфо.

За словами істориків, з 1944 до 1957 року у приміщенні Косівського ліцею імені Ігоря Пелипейка була в’язниця НКВД, де загинуло багато українських патріотів. Подвір’я закладу дослідили ще у 1992-му році. Тоді тут виявили останки 19-ти людей й перепоховали біля церкви Святого Василія. Та підвальні приміщення, де утримували в’язнів, досліджені не до кінця. 

«Ми оглянемо будівлі, які використовувались репресивними органами радянського союзу. В одному корпусі знаходився повітовий суд, в іншому - в’язниця. Тут утримували та катували в’язнів, проводили слідчі дії. Є потреба розгляду підвальних приміщень у головному корпусі ліцею. Цікаво, для чого їх засипали та що там намагались приховати»,- ділиться планами керівник підприємства Василь Тимків.

 Немає опису.

Корпус ліцею, де розміщенні камери в’язниці

Раніше косівські пошуковці намагались «пробитись» з однієї з класних кімнат ліцею під землю, тоді їм вдалось натрапили на цегляне склепіння, що підтвердило наявність підвалів. Місцевий житель Федір Тершак розповідає, що між в’язницею і судом розміщувався підземний перехід, який зараз закритий.

«Знайшли в інтернеті схему цих підвальних приміщень - це є типовий суд і тюрма. Ми з підвалу продовбали стіну, десь 80 сантиметрів, почали розкопувати, дістались до підлоги. Перед самою підлогою стоїть чорна земля, яка не є характерною. То щось спалили або приховали. Далі все присипано нашою землею, а потім йде цегла. Треба досліджувати більше це все»,- ділиться чоловік.

Немає опису.

Під кожним вікном знаходиться вхід, подекуди він замурований.

Василь Тимків додає, що у підвалах можуть знаходитись цінні історичні документи. Сьогодні розпочати дослідження не вдалось, втім пошуковці обов’язково повернуться до Косова, щоб дослідити підвали місцевого ліцею.

«Нас привів сюди карантин, коли діти не навчаються. Найімовірніше, що досліджувати підвальні приміщення будемо під час літніх канікул»,- пояснив Тимків.

Міський голова Юрій Плосконос додав, що сприятиме подальшому дослідженню в’язниці НКВД.