Гарячі новини

Україна заявляє, що розгляне ймовірне відео розстрілу полонених на Донеччині

 Україна заявляє, що розслідуватиме відеоматеріали, поширені в російських соціальних мережах, які, як стверджує Москва, показують, що українські сили вбили російських військових, які, можливо, намагалися здатися, після того, як один із чоловіків, здається, відмовився скласти зброю та відкрив вогонь, AP.

«Звичайно, українська влада розслідуватиме це відео», — заявила Ольга Стефанішина, віце-прем’єр-міністр України, яка курує процес вступу  України до ЄС , у кулуарах форуму з питань безпеки в Галіфаксі, Нова Шотландія.

Стефанішина, виступаючи ввечері в суботу, сказала, що «дуже малоймовірно», що короткі відредаговані фрагменти показують те, що заявляє Москва.

Російська влада оголосила про відкриття в п'ятницю кримінального розслідування на основі фрагментів, опублікованих у російських Telegram-каналах і поширених в інших соціальних мережах. Вони представляють заплутану картину.

Прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова заявила, що кадри показують «страту», і заявила, що Росія хоче міжнародного розслідування.

Водночас Стефанішина заявила, що українські сили «абсолютно не зацікавлені у страті когось» і отримують прямий наказ взяти «якомога більше військовополонених», щоб їх можна було обміняти під час обміну полоненими з Росією.

«Кожен потенційно розстріляний російський солдат – це якийсь українець, якого не можна обміняти, тому тут немає духу і логіки», – сказала вона.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні закликала до подальшого розслідування.

«ММПЛУ знає про відео та розглядає його», — йдеться в заяві для Associated Press. «Ми повторюємо наш заклик, щоб усі подібні звинувачення були належним чином і швидко розслідувані відповідними органами».

Відповідаючи на запитання, чи допустить Україна міжнародне розслідування, Стефанішина відповіла: «Побачимо. З цим немає проблем».

Матильда Богнер, яка очолює моніторингову місію ООН в Україні, на початку тижня заявила, що українських військових також підозрюють у деяких зловживаннях.

«Ми отримали достовірні повідомлення про незасуджені страти осіб, які вийшли з бойових дій, і кілька випадків тортур і жорстокого поводження, як повідомляється, вчинених військовослужбовцями українських збройних сил», — сказав Богнер.

Фрагменти відео, які Росія стверджувала про страту, неможливо було перевірити незалежно.

Найдовший фрагмент, тривалістю 36 секунд і з порізами, показує групу з приблизно 10 чоловіків у повному військовому спорядженні, деякі лежать на землі, а інші один за одним виходять із господарської будівлі з піднятими руками, очевидно беззбройні. За наказом когось поза камерою вони приєднуються до інших, які вже лежать на землі.

На відео також видно, як за ними спостерігають інші чоловіки, озброєні та з жовтими проблисками на руках, ногах і шоломах.Українські військовослужбовці часто носять шматочки жовтого, синього або зеленого, щоб ідентифікувати себе на полях битв.

Здається, один чоловік із жовтою пов’язкою тримає камеру. Інший, також із жовтою пов’язкою на руці, зображений лежачим на землі з великокаліберним кулеметом і патронами. Принаймні двоє інших озброєних чоловіків із проблисками жовтого також, схоже, спостерігають за очевидною капітуляцією.

На останніх секундах відео з-за господарської будівлі виходить чоловік. Здається, він озброєний. Посеред того, що звучить як безперервна стрілянина, відео стає надто розмитим, щоб побачити, що сталося далі. Через кілька секунд відео обривається.

З’являється окремий 8-секундний беззвучний уривок, який показує ці останні моменти сповільнення. Коли він виходить, очевидно озброєний чоловік піднімає гвинтівку та відкриває вогонь, при цьому дуло рушниці випускає клуби диму.

Інший окремий фрагмент відео, тривалістю 25 секунд і, здається, знятий за допомогою дрона, здається, показує тих самих чоловіків, які нерухомо лежать серед того, що здається калюжами крові.

Де і коли були зняті відео, невідомо. Здебільшого безлисті дерева на задньому плані вказують на осінь чи зиму.

Андрій Марочко, чоловік, який назвався російським офіцером, який базується в Луганській області України, заявив у Telegram, що кадри були зняті в Макіївці, селі на окупованому регіоні на сході України. Російські ЗМІ повідомили те саме місце. Українські сили заявили, що відновили контроль над прифронтовим селом на початку цього місяця.