Гарячі новини

У Китаї через коронавірусний локдаун спалахнули протести. Привід - пожежа у житловому будинку та загибель щонайменше 9-ти людей

У Китаї на знак протесту проти жорстких заходів боротьби з коронавірусом у ніч проти неділі, 27 листопада, відбулися антиурядові акції протесту. На відеозаписах, викладених у соцмережах, протестуюча молодь вигукує гасла: "Геть Комуністичну партію! Геть Сі Цзіньпіна!" Поліція робила затримання. Агентство dpa зазначає, що такі відкриті прояви невдоволення в авторитарному Китаї - вкрай рідкісне явище.

Безпосередньою причиною заворушень у Шанхаї стала пожежа у житловому будинку у місті Урумчі у північно-західній частині КНР. Внаслідок цієї пожежі ввечері 24 листопада загинули щонайменше десять осіб, ще дев'ять отримали травми.

У Китаї посилилися протести проти урядових заходів щодо боротьби з ковідом, при цьому протестувальники почали висувати і політичні антиурядові гасла, підтверджує і ВВС.

Тисячі протестувальників вийшли на вулиці Шанхаю. Кореспонденти Бі-бі-сі спостерігали, як людей заштовхували до поліцейських машин.

Студенти також провели демонстрації в університетах Пекіна та Нанкіна.

На акції протесту в Шанхаї - найбільшому місті Китаю та світовому фінансовому центрі на сході країни - люди відкрито вигукували гасла "Сі Цзіньпін, йди!" та "Комуністична партія, йди!".

Подібні гасла дуже незвичайні для Китаю, де будь-яка пряма критика уряду та глави держави, як правило, закінчується сумно.

Але аналітики вважають, що уряд, схоже, сильно недооцінив невдоволення політикою "нульового ковіда", яку пов'язують саме з Сі Цзіньпіном, який нещодавно пообіцяв, що вона діятиме і надалі.

Один із учасників акції протесту в Шанхаї розповів Бі-бі-сі, що був "шокований і схвильований", побачивши людей на вулицях, за його словами, це перший випадок такого масштабного протесту у Китаї.

Одна з учасниць демонстрації розповіла Бі-бі-сі, що вони питали поліцейських, як вони ставляться до протестів, і відповідь була так само, як і ви. Але, за її словами, вони мають форму, тому виконують свою роботу.

Інші розповіли про випадки насильства: один із учасників акції повідомив агентству Ассошіейтед прес, що його друга побили поліцейські, а двох інших оббризкали перцевим аерозолем.

Поліція у Шанхаї
Підпис до фото,

У неділю в Шанхаї спостерігалася значна присутність поліції, оскільки багато людей зібралося на нову акцію протесту

Хоча до ранку неділі хвилювання в Шанхаї стихли, Бі-бі-сі відзначила посилену присутність поліції в районі проведення акції протесту: на вулицях було кілька десятків поліцейських, приватних охоронців та співробітників поліції у цивільному.

В інтернеті з'явилися фотографії та відеозаписи чувань на згадку про жертв пожежі в Урумчі, з яких і почалися нинішні заворушення, і розпочинають акції протесту в університетах Пекіна та Нанкіна.

Сотні людей взяли участь в одній із таких демонстрацій у столичному університеті Цінхуа, повідомив один із студентів інформаційному агентству AFP.Демонстранти несли чисті аркуші паперу – це новий символ непокори китайській цензурі – і скандували гасла на підтримку свободи та демократії.Відеозаписи протестів складно верифікувати, але на багатьох із них протестувальники відверто критикують уряд і особисто Сі Цзіньпіна.